#

Czy klimatyzacja jest zdrowa?

montaż klimatyzacji poznań

Trudno wyobrazić sobie życie bez klimatyzacji, zwłaszcza w biurowcach, w okresie gdy temperatura znacznie przekracza wartość 30 stopni Celsjusza. Letnie upały dają się we znaki również mieszkańcom bloków, a zwłaszcza wysoko położonych mieszkań. Z tego względu, na montaż klimatyzacji coraz częściej decydują się osoby fizyczne, marzące o odrobinie ochłody podczas gorących dni. Chłodne powietrze towarzyszy nam także w samochodach, bardzo często w środkach komunikacji publicznej, galeriach i w wielu innych obiektach użyteczności publicznej. Z uwagi na częsty kontakt, wiele osób zastanawia się nad konsekwencjami dla zdrowia. Co warto wiedzieć na ten temat?

Montaż klimatyzacji a zdrowie

Spora część osób nie zdaje sobie dokładnie sprawy w jaki konkretnie sposób działa klimatyzacja. Koncentrują się wyłącznie na chłodnym powietrzu, które w praktyce jest tylko jedną z funkcji urządzenia. Warto wiedzieć, że każda klimatyzacja jest wyposażona w specjalny filtr. Jego zadaniem jest zbieranie kurzu, pyłków, szkodliwych drobnoustrojów, a nawet nieprzyjemnych zapachów. W pomieszczeniach gdzie znajduje się tego typu sprzęt, panuje wilgotność powietrza na poziomie 40-60%. Co to oznacza? Mianowicie to, że rozwój roztoczy oraz pleśni zostaje zahamowany. To zaś wywiera ogromny wpływ na samopoczucie mieszkańców. Pierwsze efekty z pewnością zauważą osoby mające problem z alergiami. Świeże powietrze wpływa także na łatwość oddychania oraz sprawniejsze myślenie. W konsekwencji czujemy się lepiej, mamy więcej energii i rzadziej chorujemy.

Jak właściwie korzystać z klimatyzacji?

Pomimo wyżej przytoczonych informacji, wiele osób niejednokrotnie zmagało się z przeziębieniem czy katarem z powodu długiego przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu. Co więcej, pracownicy biurowców nierzadko mają kłopot z przesuszoną skórą i suchą śluzówką. Nie oznacza to jednak, że problem tkwi w samym urządzeniu. Montaż klimatyzacji to jedno, ale właściwe korzystanie ze sprzętu jest zupełnie inną kwestią. O czym należy pamiętać, aby móc cieszyć się dobrze działającym urządzeniem, bez negatywnych konsekwencji dla zdrowia?

  • Absolutną podstawą jest regularny serwis. W tym czasie przeprowadza się odgrzybianie klimatyzacji oraz czyszczenie filtra. Jeśli zapomnimy o tej sprawie, urządzenie zacznie oddawać pochłonięte zanieczyszczenia do powietrza, czego skutki z pewnością szybko odczujemy na własnej skórze.
  • Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest niewłaściwe ustawienie temperatury oraz wilgotności. W konsekwencji, powietrze jest zbyt zimne, co sprzyja łapaniu infekcji. Przyjmuje się, że różnica pomiędzy temperaturą panującą na zewnątrz a tą wewnątrz budynku nie powinna być większa niż 6 stopni Celsjusza. W okresie zimowym najczęściej jest to około 21-22 stopni Celsjusza, zaś latem 19-20 stopni Celsjusza. Wraz ze wzrostem temperatury na dworze, należy odpowiednio zmienić wartości na klimatyzatorze.
  • Dobrą praktyką jest wietrzenie pomieszczeń co pewien czas. W tej sytuacji należy wyłączyć klimatyzację.
  • Montaż klimatyzacji w biurze musi uwzględniać rozmieszczenie stanowisk. Powietrze nie powinno być skierowane bezpośrednio na miejsca pracy, gdyż może dojść do wyziębienia.

Jak widać, urządzenia tego typu są bezpieczne dla zdrowia, o ile są użytkowane w prawidłowy sposób. Klimatyzacja w pomieszczeniu ma wiele zalet, przede wszystkim wpływając na poprawę jakości powietrza. Decydując się na montaż, warto poznać najważniejsze zasady, aby móc cieszyć się sprawnym działaniem.