#

Czym się kierować przy wyborze klimatyzacji do biura?

klimatyzator

Każdy dobry prezes firmy doskonale wie, jak ważne jest zapewnienie pracownikom komfortowych warunków pracy. To sprawia, że mają oni lepsze samopoczucie, a co za tym idzie, są wydajniejsi podczas wykonywania swoich obowiązków.

W biurze powinna panować odpowiednia temperatura, która nie może być ani zbyt wysoka, ani zbyt niska. Klimatyzator jest obecnie jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego biura. Jednak jak wybrać odpowiedni sprzęt, aby pracownicy zawsze mogli cieszyć się komfortem panującym w miejscu pracy?

Na co zwracać uwagę przy wyborze klimatyzatora?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele takich urządzeń, w związku z czym dopasowanie odpowiedniego klimatyzatora do danego biura nie jest aż tak trudnym zadaniem. Przed zakupem należy jednak wziąć pod uwagę kilka kwestii. Bardzo ważnym krokiem jest szczegółowe sprecyzowanie takich informacji, jak:

  • liczba pomieszczeń, które mają być ochładzane lub ogrzewane oraz ich kształt i rodzaj,
  • wielkość biura,
  • lokalizacja klimatyzatora,
  • nasłonecznienie pomieszczeń,
  • liczba przebywających w biurze osób,
  • ilość sprzętów,
  • wielkość okien oraz ich umiejscowienie.

Jakie znaczenie mają powyższe czynniki przy wyborze odpowiedniego klimatyzatora?

Czynnikiem, który ma największe znaczenie, jest oczywiście metraż i typ pomieszczeń biurowych – co innego sprawdzi się w niewielkiej firmie zatrudniającej kilku pracowników, a co innego w ogromnym biurze, w którym przebywa po kilkadziesiąt osób jednocześnie. Na rynku dostępne są urządzenia posiadające różną moc i właśnie ten parametr będzie miał najistotniejsze znaczenie przy doborze odpowiedniej klimatyzacji w stosunku do wielkości pomieszczeń. Najprościej rzecz ujmując – im większe biuro, tym większą moc musi posiadać klimatyzator.

Istotną kwestią jest także poziom nasłonecznienia – pomieszczenia, do których dociera sporo światła słonecznego, będą wymagały zastosowania urządzeń o wyższej mocy chłodzenia. Nie bez znaczenia jest również ilość znajdujących się w biurze sprzętów RTV i AGD, gdyż one podczas swojej pracy też wytwarzają ciepło.

Jaki rodzaj klimatyzatora wybrać?

Istnieją cztery rodzaje klimatyzatorów – monoblok mobilny i stacjonarny oraz split mobilny i stacjonarny. Pierwsze dwa są sprzętami jednoczęściowymi, z tym że jeden jest przenośny a drugi montowany na stałe. Dwa kolejne natomiast to urządzenia dwuczęściowe. W przypadku biur najczęściej stosowane są klimatyzatory split nie tylko ze względu na doskonałą jakość chłodzenia, ale również znacznie cichszą pracę. W biurach o dużych powierzchniach wykorzystuje się systemy multisplit.

Na jakie parametry urządzenia zwracać szczególną uwagę?

Oprócz najważniejszego parametru, jakim jest moc, warto przyjrzeć się również innym, które odgrywają znaczącą rolę w procesie schładzania pomieszczenia. Ważna jest wydajność klimatyzatora, czyli to, ile powietrza sprzęt może „przepuścić” w ciągu jednej godziny. Tu sytuacja ma się nieco podobnie jak w przypadku mocy – ogromne znaczenie ma wielkość pomieszczenia, a konkretniej jego kubatura. Wybierając klimatyzator, dobrze jest zwrócić też uwagę na zakres temperatur, czyli o ile stopni możliwa będzie zmiana temperatury w pomieszczeniu.

W przypadku biur bardzo istotna jest także głośność pracy urządzenia. Zbyt hałaśliwy klimatyzator może utrudniać pracownikom wykonywanie obowiązków. Wiele tego typu urządzeń posiada dodatkowe elementy wyposażenia w postaci filtrów oczyszczających powietrze z pyłów oraz kurzu. I to także jest kwestia, na którą dobrze jest zwrócić uwagę przy zakupie.