#

Ile kosztuje montaż paneli fotowoltaicznych?

panele fotowoltaiczne

Wiele domów rodzinnych, ale coraz częściej także innych budynków, szuka sposobu na to, by skutecznie zmniejszyć zapotrzebowanie obiektu na zewnętrzne dostawy energii elektrycznej. Jednym z nich jest obecnie montaż instalacji fotowoltaicznych. Można je instalować na budynkach nowych, jak i nieco starszych. Jak przedstawiają się och orientacyjne ceny i ile zapłaci się za ich montaż?

Fotowoltaiczne ogniwa monokrystaliczne

Są one zbudowane z monokrystalicznego kryształu krzemu i wyróżnia je czarne zabarwienie. Sprawność tego typu paneli fotowoltaicznych stoi na poziomie 16-19%, a więc charakteryzuje je wysoka skuteczność działania. Warto wiedzieć, że monokrystaliczny krzem jest tak wydajny, że powstające z niego panele fotowoltaiczne mogą mieć mniejszą powierzchnię od paneli innego typu. Pojedynczy ogniwo fotowoltaniczne przykładowo o powierzchni 1 x 1,7 metra, będzie mógł wyprodukować około 280 W.

Niestety tak dobra wydajność przekłada się na wyższe koszty paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych. Dokładana cena jest zawsze uzależniona od takich aspektów jak: model paneli, ich producent oraz parametry techniczne. Decyzja o wyborze konkretnych parametrów sprawia, że cena paneli może być mocno zróżnicowana, wahając się od 600 złotych aż do 1 800 złotych za sztukę.

Fotowoltaiczne ogniwa polikrystaliczne

To panele, których wydajność stoi na poziomie 14-16%, nie są więc aż tak wydajne, jak ich monokrystaliczne odpowiedniki. Nadal jednak charakteryzuje je bardzo zadowalająca skuteczność i produkcja energii elektrycznej przy ich udziale nie stwarza problemów użytkowych. Tym, co sprawia, że fotowoltaiczne ogniwa polikrystaliczne są wybierane obecnie tak chętnie, jest na pewno ich atrakcyjna cena. Jest to szczególnie ważne dla inwestorów, którzy mają zamiar pokryć panelami fotowoltaicznymi dość dużą powierzchnię.

Panele będą wtedy tańsze, a zarazem będą w stanie wyprodukować naprawdę dużą ilość energii elektrycznej. W zależności od producenta i mocy ogniw polikrystalicznych zapłaci się za nie średnio od 500 do 1 100 złotych za sztukę. Najdroższe opcje będą kosztować mniej więcej 1 500-1 700 złotych.

Montaż paneli fotowoltaicznych – ile wynosi koszt?

Oczywiście cena paneli, jest jednym z kilku elementów, które składają się na ostateczne koszty montażu całej instalacji. Planując ją, trzeba mieć na uwadze wszystkie wydatki z tym związane. Tak jak wspomniane było wcześniej, cena paneli będzie zależeć od producenta i wybranych produktów. Kiedy orientacyjna cena za sztukę wynosić będzie około 700-800 złotych, to za minielektrownię złożoną z 20 modułów fotowoltaicznych (o mocy 250 Wp), zapłaci się 14 000-16 000 złotych. Kolejnym niezbędnym w montażu elementem będzie konstrukcja aluminiowa profili. Jej wybór zależy od rodzaju dachu. Koszt takiej konstrukcji wynosi średnio od 3000 do 5000 złotych.

Zakupić trzeba także inwerter, to znaczy część, jaka jest wymagana do pracy systemu fotowoltaicznego. Kosztuje ona około 5000-6000 złotych. Za rozłączniki i bezpieczniki zapłaci się około 300 złotych. W kosztach montażu paneli trzeba uwzględnić także pracę montażystów. Średnia cena za wykonanie usługi wynosi obecnie od 4000 do 5000 złotych. Podsumowując, początkowy koszt montażu paneli fotowoltaicznych będzie wynosił około 25-30 tysięcy złotych.

Na koniec warto dodać, że większy wkład poniesiony na początku – przy zakupie i montażu modułów fotowoltaicznych, pozwoli później cieszyć się darmowymi dostawami energii elektrycznej. Będzie to szczególnie mile widziane i korzystne ze względu na to, jak wzrastają obecnie ceny takiej energii. Do tego samodzielnie wytwarzana energia elektryczna dla domu będzie stała i nieszkodliwa dla środowiska.