#

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

montaż paneli fotowoltaicznych poznań

Dostępność energii słonecznej na całym świecie, a także ekologiczność przetwarzania jej w energię elektryczną sprawiła, że fotowoltaika rozwija się w ogromnym tempie. W ostatnich kilkunastu latach ilość zamontowanych paneli słonecznych bardzo szybko wzrasta, chociaż nie jest to tania inwestycja. Sporo osób w naszym kraju skorzystało z możliwości dofinansowania i chociażby dlatego koszt ten stał się zdecydowanie niższy. Ponadto coraz większa część społeczeństwa zdaje sobie sprawę z przewagi aspektu ekologicznego nad ekonomicznym w kwestii fotowoltaiki. Jakie rodzaje paneli słonecznych można wyróżnić?

Czym się różnią od siebie panele fotowoltaiczne?

Przede wszystkim materiałem wykonania, a co za tym idzie sprawnością, czyli efektywnością. Zależy ona od sprawności poszczególnych ogniw fotowoltaicznych, nazywanych również waflami. Znaczenie ma także rodzaj połączeń między waflami.

1. Typ pierwszy paneli słonecznych

Wymienione niżej panele są produkowane z krzemu.

  • panele monokrystaliczne – Jak wskazuje sama nazwa, ich ogniwa powstają z pojedynczego kryształu krzemu. Zalicza się je do paneli najsprawniejszych, których efektywność można oszacować na około 15% – 19%. Cechą charakterystyczną ogniw tych paneli jest kolor czarny.
  • panele polikrystaliczne – Ich ogniwa powstają z wielu kryształów krzemu. Cieszą się dużą popularnością, ponieważ wraz ze wzrostem temperatury ich moc spada w mniejszym stopniu, porównując do paneli z ogniwami powstałymi jednego kryształu krzemu. Ogniwa paneli polikrystalicznych mają kwadratowy kształt i sprawność tylko odrobinę mniejszą, ponieważ wahającą się w zakresie 14% – 16%.
  • moduły z krzemu niewykrystalizowanego – Pośród innych paneli cechują się najniższymi parametrami sprawności, ponieważ oscylującymi w granicach do 10%. Oczywiście na skutek mniejszej efektywności są także znacznie tańsze niż na przykład panele monokrystaliczne.

2. Typ drugi paneli słonecznych – nowoczesne rodzaje kolektorów

Nowsze typy paneli są produkowane z innych pierwiastków niż krzem. Można do nich zaliczyć:

  • panele z ogniw CdTe – Posiadają zazwyczaj tylko jedno ogniwo zbudowane z tellurku kadmu, podczas gdy panele pierwszego typu mogą tych ogniw mieć nawet 60. Od kolektorów produkowanych wcześniej różnią się także parametrami wartości prądów i napięć. Ich sprawność wynosi około 10%- 12%.
  • panele z ogniw CIGS – Ich ogniwa, tak jak podpowiadają skróty zawarte w nazwie, wykonane są z miedzi, indu, galu i selenu. Efektywność waha się w przedziale 12% – 14%.

Panele zbudowane z pierwiastków innych niż krzem mają atrakcyjną cenę, ale nie zawsze da się je zastosować, szczególnie jeżeli pod montaż przewidziana jest dość niewielka przestrzeń. Żeby mogły one działać skutecznie i osiągnąć oczekiwaną moc, powinny mieć też sporą powierzchnię. Dlatego też w dalszym ciągu najczęściej wybieranymi panelami są te pierwszego typu. Mają prostą konstrukcję i spełniają swoją funkcję nawet wtedy, gdy powierzchnia, na której można je zamontować, nie jest zbyt duża.

Czym się kierować przy wyborze paneli fotowoltaicznych?

Fotowoltaika to przyszłość, więc już teraz należy pomyśleć o tym, czy nie mogłaby znaleźć zastosowania w gospodarstwie domowym, czy firmie. Przy wyborze konkretnego produktu należy kierować się renomą marki, stosunkiem jakości do ceny, ale także sprawnością danego kolektora. Do montażu należy również zatrudnić profesjonalną firmę, która zrobi to w taki sposób, by jak najefektywniej wykorzystać powierzchnię budynku do instalacji kolektorów.

Dodaj komentarz