#

Jakie są typy klimatyzatorów?

wentylacja

Odpowiednia temperatura powietrza wpływa m.in. na koncentrację, a co za tym idzie, na wydajność pracy. Coraz częściej w biurach jest montowany klimatyzator, który w trakcie upałów zapewnia przyjemny chłód. Na rynku można znaleźć szereg modeli, które różnią się od siebie m.in. parametrami technicznymi i sposobem działania. Co warto o nich wiedzieć? Na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze konkretnego egzemplarza?

Najpopularniejsze rodzaje klimatyzatorów

Gdy temperatura za oknem przekracza 25℃ i dodatkowo w pomieszczeniu przebywa kilka osób, wówczas klimatyzator daje błogie uczucie chłodu. Najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze takiego urządzenia jest jego moc, którą należy dopasować m.in. do kubatury pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest również liczba osób, okien oraz urządzeń, które emitują ciepło. Klimatyzator cechujący się zbyt małą mocą nie będzie w stanie w stosunkowo krótkim czasie obniżyć temperatury powietrza. Jakie są najczęściej spotykane modele?

  • Klimatyzator przenośny, jak sama nazwa wskazuje, wyróżnia się mobilnością. W razie potrzeby, można go szybko przetransportować do innego pomieszczania. Wiele modeli jest wyposażonych w kółka ułatwiające przemieszczanie urządzenia. Takie klimatyzatory cechują się umiarkowaną wydajnością, dlatego nie nadają się do obniżania temperatury w przestronnych pomieszczeniach. Ponadto, są wyposażone w rurę, którą trzeba wyprowadzić poza pomieszczenie, co niejednokrotnie jest problematyczne.
  • Klimatyzator typu split to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań na rynku. Cały zestaw składa się z części zewnętrznej oraz wewnętrznej, a także przewodów elektrycznych i rurek. Część zewnętrzna, wyposażona m.in. w wentylator, jest zazwyczaj umieszczona poza budynkiem, np. na balkonie. Z kolei urządzenie wewnętrzne jest zamontowane w pomieszczeniu. Przy pomocy pilota, użytkownik może precyzyjnie regulować nie tylko temperaturę, ale również siłę i kierunek nawiewu. Warto wspomnieć, że wiele modeli klimatyzatorów, oprócz funkcji chłodzenia, ma także opcję ogrzewania i osuszania powietrza.
  • Modele typu multi-split cechują się nieco bardziej rozbudowaną konstrukcją. Do jednostki centralnej, charakteryzującej się odpowiednio dużą mocą, jest podłączonych kilka jednostek wewnętrznych, montowanych w tym samym lub w innych pomieszczeniach. Takie rozwiązania idealnie sprawdzają się np. w biurach.

Oprócz mocy klimatyzatora, warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje podwyższające komfort użytkowania i obecność filtrów.

Pozostałe typy klimatyzatorów

Modele kasetonowe są montowane m.in. w przestronnych pomieszczeniach. Choć konstrukcyjnie są zbliżone do klimatyzatora typu split, to jednostka zewnętrzna jest zamontowana w podwieszanym suficie. Takie rozwiązanie sprawia, że nawiew chłodnego powietrza jest równomierny w każdym kierunku.

  • Z kolei klimatyzator kanałowy gwarantuje skuteczne obniżenie temperatury w kilku pomieszczeniach, wykorzystując kanały. Decydując się na takie rozwiązanie, osiągniemy identyczną temperaturę powietrza we wszystkich pokojach, do których zostały doprowadzone kanały.

Warto pamiętać, że każdy klimatyzator wymaga przeglądu. Jego częstotliwość jest uzależniona m.in. od konkretnego producenta, jednak najczęściej czynności konserwacyjne wykonuje się przed sezonem. W trakcie przeglądu, instalator dokładnie sprawdza urządzenie i szuka ewentualnych usterek. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie, dzięki czemu po włączeniu klimatyzatora nie wydobywają się z niego przykre zapachy ani drobnoustroje, które mogą być przyczyną różnego rodzaju dolegliwości.