#

Jak się przechowuje produkty spożywcze w gastronomii?

Właściciele restauracji, pizzerii, kawiarni oraz innych obiektów tego typu w codziennej pracy korzystają z różnych urządzeń, które ułatwiają przygotowywanie posiłków. Aby uchronić artykuły spożywcze przed zbyt szybkim zepsuciem się, niezbędna jest chłodnia gastronomiczna, dzięki której można cieszyć się dłużej świeżymi produktami. Co więcej, pozwala ona na utrzymanie ich pierwotnego koloru oraz właściwości odżywczych, co przekłada się na smak i jakość serwowanych dań. Każda profesjonalna kuchnia musi być wyposażona w tego typu urządzenie, jeśli zależy nam na dobrym funkcjonowaniu obiektu. Co warto wiedzieć o przechowywaniu żywności w gastronomii?

Czym wyróżnia się dobra chłodnia gastronomiczna?

Restauracje wykorzystują w kuchni zarówno mięso, ryby, nabiał, warzywa, owoce oraz zioła. Każdy artykuł spożywczy ma swoje konkretne wymagania odnośnie temperatury, dlatego nigdy nie powinno przechowywać się wszystkiego w tym samym miejscu. Zakupy hurtowe z jednej strony dają możliwość znacznego obniżenia kosztów towaru, z drugiej strony wymagają stworzenia przestrzeni, w której będzie można bezpiecznie i bezstratnie przechowywać wszystkie produkty. Czym zatem powinna charakteryzować się dobra chłodnia gastronomiczna?

  • Wielkością dopasowaną do możliwości przestrzennych obiektu, ilości towaru oraz sposobu jego przechowywania.
  • Różnymi strefami temperatur, dzięki którym można bezpiecznie przechowywać różne produkty, o odmiennych wymaganiach.
  • Wyposażeniem w sporą liczbę półek, pojemników i regałów.
  • Wysoką wydajnością i niskim poborem energii elektrycznej, co przełoży się na niewielkie obciążenia budżetu obiektu.
  • Długą żywotnością i bezproblemowym działaniem.

O czym należy pamiętać podczas przechowywania żywności?

Jedną z kluczowych zasad przechowywania żywności jest odizolowanie produktów z oznakami nadpsucia od świeżych. Bardzo ważne jest również oddzielenie tych o specyficznym zapachu (np. ryb) od surowców gotowych do spożycia. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystywanie szczelnych pojemników. Chłodnia gastronomiczna musi być dokładnie wyczyszczona, a także sucha, bez obecności jakichkolwiek zapachów, które mogłyby przeniknąć do innych włożonych do środka artykułów spożywczych. O czym jeszcze należy pamiętać?

  • Duże znaczenie ma kolejność układania żywności. Na początku muszą pojawić się produkty zakupione najwcześniej, które mają zostać zużyte w pierwszej kolejności. Dodatkowo warto kontrolować datę ważności zakupionych rzeczy, gdyż może się okazać, iż dostaliśmy towar z krótszym terminem przydatności niż ten, który już znajduje się na magazynie.
  • Konieczna jest regularna kontrola temperatury panującej w chłodni oraz stanu żywności, aby nie dopuścić do jej zepsucia. Trzeba również pamiętać o dezynfekcji i myciu pojemników, aby uniknąć namnażania się bakterii.
  • Bardzo ważne jest staranne zabezpieczenie towarów, które uchroni np. przed ich wylaniem i rozprzestrzenieniem się bakterii.
  • Produkty, które przechowujemy w pojemnikach powinny być podpisane wraz z oznaczeniem daty ważności. Przyspieszy to ich identyfikację oraz proces przygotowywania posiłków.

Właściciele muszą pamiętać o dokładnym przeszkoleniu personelu odnośnie tego w jaki sposób działa chłodnia gastronomiczna, jak przechowywać w niej artykuły spożywcze oraz jakie są najważniejsze zasady związane z ich magazynowaniem. Przełoży się to na sprawne działanie obiektu, a także zmniejszy ryzyko strat finansowych związanych z zepsuciem żywności.